Ogłoszenia duszpasterskie

                   NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ - 14 kwietnia 2019r.

 

1. Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, rozpoczyna uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia. Jego punktem kulminacyjnym będzie Święte Triduum Paschalne upamiętniające wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy po chwalebny dzień zmartwychwstania Pańskiego. W tych świętych dniach odnajdujemy najgłębszy sens życia Kościoła, świętej liturgii oraz źródło wszelkiej łaski.

 

2. Dzisiaj po Mszy świętej o godz. 15.00 zapraszamy do udziału w nabożeństwie Drogi krzyżowej ulicami naszej parafii. Tym razem udamy się w kierunku Grzegorzówki.

 

3. Spowiedź święta w Wielkim Tygodniu od poniedziałku do środy przed Mszą świętą.

W poniedziałek spowiedź dekanalna w Borku Starym i po południu w Borówkach, a we wtorek w Błażowej.

 

4. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może na ten czas wyłączmy telewizory, odbiorniki radiowe. Niech te trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez nasz czynny udział w liturgii, na którą wszystkich parafian serdecznie zapraszamy.

 

5. Święte Triduum Paschalne rozpoczniemy sprawowaniem pamiątki Ostatniej Wieczerzy. Uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej, na pamiątkę ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa  o godz. 18.00.

    Po hymnie Chwała na wysokości Bogu milkną dzwony i organy. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do kaplicy adoracji, zwanej ciemnicą. Wieczorna modlitwa potrwa do godz. 22.00. Adorację wznowimy w Wielki Piątek o godz. 8.00.

 

6. W Wielki Piątek  zachowujemy post ścisły, czyli całkowicie wstrzymujemy się od potraw mięsnych i spożywamy tylko trzy posiłki w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta. Od tego postu osoby od 14 do rozpoczęcia 60 roku życia nie mają dyspensy. Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych  Kościół zaleca przedłużyć też na Wielką Sobotę. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad tajemnicą męki, śmierci Chrystusa. Tego dnia na znak żałoby i smutku nie sprawuje się Eucharystii.

 

7. W piątkowy wieczór o godz. 18.00  będziemy sprawowali liturgię Męki Pańskiej. Liturgię rozpoczniemy drogą krzyżową. Zachęcamy do uczczenia Zbawiciela poprzez wysłuchanie opisu Męki Pańskiej oraz adorację krzyża św., za którą można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

     Po Komunii św. w uroczystej procesji przeniesiemy Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego, gdzie adoracja trwać będzie do godz. 22.00. Podczas adoracji krzyża odśpiewamy trzy części Gorzkich Żali.

     Około godz. 21.00 młodzież naszego KSM – u i Schola parafialna rozpoczną czuwanie modlitewne, na które wszystkich parafian serdecznie zapraszamy, a szczególnie młodzież przygotowującą się do sakramentu bierzmowania

    W Wielki Piątek ok. 10 minut przed rozpoczęciem liturgii rozpoczniemy także nowennę przed świętem Bożego Miłosierdzia. Zachęcamy wszystkich czcicieli Miłosierdzia Bożego do włączenia się w to modlitewne przygotowanie do Niedzieli Miłosierdzia.

 

8. Wielka Sobota to czas modlitwy i wyciszenia przy grobie Chrystusa. Zapraszamy do chwil rodzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim i oddania czci krzyżowi świętemu.

 

9. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny w godz. 11.30 i 14.00.

 

10. W wielką Sobotę zapraszamy do adoracji od godz. 8.00:

            8.00 – 9.00 – kl. III Gimnazjum

            9.00 – 10.00 – kl. VIII Szkół Podstawowych

            10.00 – 11.00 – kl. VII  Szkół Podstawowych

            11.00 – 12.00 – kl. I – II Szkół Podstawowych

            12.00 – 13.00 -  kl. III Szkół Podstawowych

            13.00 – 14.00 – kl. IV Szkół Podstawowych

            14.00 – 15.00 – kl. V Szkół Podstawowych

            15.00 – 16.00 – kl. VI Szkół Podstawowych

 

11. Zgodnie z najdawniejszym zwyczajem liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczniemy po zmroku o godz. 18.00. Po obrzędach poświęcenia ognia, wysłuchaniu orędzia paschalnego i bogatej liturgii słowa odnowimy przyrzeczenia chrzcielne. Prosimy o przyniesienie ze sobą świec i naczyń na wodę święconą.

 

12. W wielkanocny poranek  Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 6.00  uroczysta procesją rezurekcyjną, biciem dzwonów i radosnym śpiewem Alleluja ogłosimy wszystkim, że Pan Zmartwychwstał i jest z nami. Po procesji celebrować będziemy uroczystą Eucharystię.

      W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msze święte o godz. 6.00, 9.00 i 11.00, a w poniedziałek Wielkanocny o 8.00, 10.00 i 12.00. W poniedziałek Wielkanocny na Mszy świętej o godz. 12.00 chrzty.

 

13. Zapraszamy wszystkich członków straży z naszej parafii do Straży Honorowej przy Grobie Pańskimi obsługi liturgicznej w czasie procesji rezurekcyjnej.

 

14. Msze święte w tym tygodniu w poniedziałek i wtorek z racji spowiedzi w dekanacie o 7.00, a w środę o godz.18.00.

 

15. W zakrystii u p. kościelnego można nabywać jeszcze cukrowe baranki w ramach jałmużny wielkopostnej CARITAS. Dziś także przy głównym wyjściu ze świątyni u dziewcząt z naszej Scholi  Parafialnej możemy nabywać stroiki wielkanocne. Uzyskane ofiary przeznaczane są przez nich na rekolekcje wakacyjne połączone z wypoczynkiem.

 

16. Ofiary zebrane przy adoracji krzyża są przeznaczane na renowację zabytków w Ziemi świętej.

 

17. Spotkania duszpasterskie:

            - środa – godz. 16.30 – ministranci – przygotowanie do liturgii Wielkiego Tygodnia

 

18. Gorąca prośba do wszystkich uczestników procesji rezurekcyjnej, by w czasie procesji nie odpalać żadnych petard. Niech to będzie czas modlitwy i uwielbienia Zmartwychwstałego. Można to z większą radością uczynić po zakończonej liturgii.

 

19. Solenizantom i jubilatom Wielkiego Tygodnia życzymy głębokich przeżyć nadchodzących dni i wszelkich potrzebnych darów. 


Duszpasterze